Szkoła tańca

SZKOŁA TAŃCA I FORM TOWARZYSKICH W RZESZOWIE

PRZEDSTAWIAMY SIĘ

 

PROGRAM Szkoły i wytyczne, kierunkujące cele jej działalności, wynikają z treści zawartych w słowach :

ZDROWIE - KULTURA - ELEGANCJA

Nieczęsto można napotkać uwzględnienie aspektu zdrowotnego w trakcie realizacji rozwoju kulturalnego człowieka. Natomiast niezmiernie rzadko można zauważyć traktowanie elegancji jako wspólnego mianownika zdrowia i kultury człowieka.

Określając cele i zadania Szkoły twierdzimy, że jest rzeczą konieczną, a zarazem realną połączenie elementów zdrowia, kultury i elegancji w jeden spójny program działania i że czynnikiem integrującym w tym przypadku jest :

TANIEC.

Celem nadrzędnym działania Szkoły jest systematyczne podnoszenie poziomu kultury życia na co dzień w naszym społeczeństwie z zachowaniem równowagi wewnętrznej i satysfakcji u każdego człowieka.

Podstawowym zadaniem Szkoły, wynikającym z przyjętego celu działania, jest powszechne utanecznienie naszego społeczeństwa.Dla realizacji celów i zadań Szkoła posiada warunki i środki :

 • wykwalifikowaną i wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczno - instruktorską
 • profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę dydaktyczną i pomocniczą
 • dynamiczny system menedżerski i organizacyjny
 • oryginalne rozwiązania metodyczne i merytoryczne

Program Szkoły Tańca oparty jest o ?wiatowy Program Taneczny i zawiera :

 • kursy i szkolenia na wszystkich stopniach w tańcu towarzyskim użytkowym
 • szkolenia i konsultacje dla par w sportowym tańcu turniejowym
 • nauczanie oryginalnego tanga argentino
 • prowadzenie zespołów tanecznych
 • prowadzenie klubów miłośników tańca
 • przygotowywanie par do uroczystości weselnych
 • obsługę wszelkich zabaw tanecznych i spotkań towarzyskich
 • organizowanie i prowadzenie zgrupowań szkoleniowo - wypoczynkowych
 • prowadzenie zajęć rekreacyjnych i profilaktyczno - zdrowotnych
 • rozprowadzanie materiałów szkoleniowych tanecznych i zdrowotnych
 • realizowanie zleceń wcześniej uzgodnionych ze sponsorami
 • propagowanie zasad kultury i dobrego wychowania poprzez taniec
 • popularyzacja tańca użytkowego we wszystkich warstwach społecznych
 • prowadzenie zajęć wg. autorskiego Programu Antystresowego

Aspekty ZDROWOTNE uprawiania tańca, szczególnie tańca towarzyskiego, nie są jeszcze do końca zbadane, uświadomione i docenione. A są one ogromne. Można podzielić je na trzy sfery oddziaływania :

 • w zakresie zdrowia fizycznego
 • w zakresie zdrowia psychicznego
 • w sferze emocjonalnej

Człowiek regularnie i z zamiłowaniem uprawiający sztuki taneczne staje się z czasem "mocny jak sprężyna, wiotki jak trzcina". Zawierając w sobie elementy ćwiczeń sportowych, regulacji oddechowych, technik ruchowo - relaksacyjnych i energetyzujących, taniec wzmacnia fizycznie całe ciało, kształtuje sylwetkę, poprawia ruchliwość, dynamikę, refleks i koncentrację.

Systematyczne i kontrolowane uprawianie tańca i technik ruchowych skutecznie stabilizuje układ nerwowy i układ krążenia, przeciwdziałając miażdżycy, niedotlenieniu, nadciśnieniu, stanom zwyrodnieniowym i powikłaniom pooperacyjnym

Uprawianie ćwiczeń taneczno - ruchowych korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, a tym samym skutecznie przeciwdziała otyłości oraz łagodzi dolegliwości gastryczne i reumatyczne.

 

Taniec sprawia, że skóra, dotleniona i dożywiona, staje się elastyczna, jędrna i świeża. Poprawia się samopoczucie u tańczących. Stają się oni pogodni, życzliwi i uprzejmi. Akceptują siebie i innych. Myślą pozytywnie. Czują się młodsi, aktywni i z optymizmem zmagają się z codzienną rzeczywistością.

Mówi się, że "muzyka i taniec łagodzą obyczaje", że "lepiej tańczyć niż walczyć", itp. Można przytoczyć jeszcze dużo obiegowych powiedzeń, które uświadomią nam ogrom możliwości oddziaływania tańca na psychikę człowieka Potęga ta, uatrakcyjniona formami samego tańczenia, może stać się podstawowym orężem w walce człowieka z "urokami" cywilizacji : stresem, nerwicami, agresją, apatią, zmęczeniem, zniechęceniem, znieczulicą i poczuciem osamotnienia.

Potęga ta może być skutecznie wykorzystana w walce z patologiami społecznymi jak zgubne nałogi, gwałty, rozboje, wszechobecne chamstwo i psychoza zbiorowego zagrożenia.

Umiejętne i atrakcyjne zagospodarowanie wolnego czasu człowieka, zwłaszcza człowieka nieśmiałego, zagubionego i odtrąconego, poprzez spełnienie jego oczekiwań na "bycie chcianym i potrzebnym", przy użyciu tańca i technik ruchowo - relaksacyjnych, uprawianych chętnie i regularnie, może przynieść zdumiewająco skuteczne efekty wychowawcze i terapeutyczne.

Sfera emocjonalna jest nierozerwalnie związana z uprawianiem tańca i stanowi bazę wszystkich korzystnych oddziaływań tej dyscypliny na człowieka. Dzięki pozytywnym emocjom i doznaniom estetycznym wyższego rzędu, generowanym w człowieku regularnie tańczącym, budzi się w nim chęć i potrzeba kontynuowania tej dyscypliny po to, aby wywoływała ona w nim kolejne pozytywne emocje. W ten sposób powstaje w człowieku "mechanizm pozytywnego uzależnienia" się od tańca, co stanowi kanwę działania w Szkole Tańca.

Człowiek zadowolony i usatysfakcjonowany jest zdrowszy, kulturalniejszy i elegantszy. "Tańczyć każdy może …" rzekł kiedyś nestor tańca towarzyskiego w Polsce Prof. Marian Wieczysty i nie mylił się. Obecnie tańczą nawet niepełnosprawni.

Taniec - podstawowym czynnikiem KULTUROTWóRCZYM.

Taniec, a szczególnie ruchy i gesty, uważane są za najstarszy język świata. Taniec był sposobem wyrażania swoich stanów emocjonalnych przez ludzi od najdawniejszych czasów w celu wzajemnego poznawania się, zbliżania i rozumienia. Przez cały okres rozwoju ludzkości aż do czasów nam współczesnych taniec był i jest nieodłącznym elementem uroczystości i obrzędów tak świeckich jak i religijnych.

 

Od zawsze tańczyli wszyscy : bogaci i biedni, wolni i niewolnicy, szlachta i gmin, wojskowi i cywile, mężczyźni i kobiety, dorośli i dzieci, przełożeni i podwładni, zwycięscy i zwyciężeni, smutni i weseli, biali, żółci, czerwoni oraz czarni. Tańczyło się w pałacach, dworach, domach i w kurnych chatach, na parkietach, deskach, klepisku i na trawie. Tańczono w olśniewających strojach i w łachmanach, do wytwornej muzyki, do dźwięków prymitywnych instrumentów, w rytm bębnów, grzechotek, klaskania lub do przyśpiewek. Dostojnymi tańcami czczono bogów, a występnymi pląsami hołdowano szatana. Taniec był dyscypliną starożytnych olimpiad. Taniec był i jest dostępny dla wszystkich. Taniec nigdy nie był karą, przykrym obowiązkiem, smutną koniecznością czy czymś niechcianym bądź wymuszonym.

Od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego, bez przerwy i niepostrzeżenie taniec kształtował i nadal kształtuje relacje międzyludzkie. Trudno byłoby wyobrazić sobie inny mechanizm społeczny, który mógłby wywrzeć bardziej znaczący i pozytywniejszy wpływ na jakość i formy kontaktów międzyludzkich, jaki wywarł i wywiera nadal taniec.

ELEGANCJA - wspólnym mianownikiem zdrowia i kultury.

Elegancja jest formą kultury i jako taka musi być piękna. Piękna pięknem uniwersalnym i ponadczasowym, lecz nie zastygłym. Elegancja nie może być sztuką samą dla siebie i nie może wyglądać jak sztuczna biżuteria. Człowiek elegancki zawsze będzie dążył do tego, aby ubiorem, gestem, ruchem, skinieniem, uśmiechem i dobrym słowem wyeksponować swoje cechy osobowościowe oraz wkomponować się w rangę sytuacji i okoliczności, w której aktualnie znajduje się.

Każdy, kto uprawiając taniec dba o swoje zdrowie i o rozwój kultury, jest tym samym zobligowany do stosowania na co dzień form towarzyskich, będących wykładnikiem elegancji. Nieumiejętność zachowania się m.in. na sali tanecznej jest wręcz niewybaczalnym nietaktem towarzyskim i może nawet zaszkodzić w karierze zawodowej.

Elegancja obejmuje wszystkie dziedziny życia człowieka. W połączeniu z optymizmem i życzliwością stanowi nieodłączny element naszego życia i wespół ze zdrowiem oraz kulturą nadaje mu sens, treść i kierunek, a taniec jest znakomitym nośnikiem pozytywnych wartości wychowawczych i podstawowym spoiwem

ZDROWIA, KULTURY I ELEGANCJI